728x90reklamalani

VAN-DOĞUBEYAZIT-AHDAMAR-TATVAN -NEMRUT-BİTLİS GEZİSİ

UÇAK İLE GİDİŞ VE TATVAN EKSPRESİ İLE DÖNÜŞLÜ GİZEMLİ DOĞUYA YOLCULUK

12-16 NİSAN 2019. 4 GECE, 5 GÜNDÜZ

    TAM    P A N S İ Y O N

 Van, Hoşap Kalesi, Çavuştepe, Kedievi, Feribot İskelesi, Van Kalesi, Tuşba Antik Kenti Muradiye Şelalesi, Çaldıran, Tendürek Geçiti, Doğubeyazıt, İshak Paşa Sarayı, Nuhun Gemisi, Gürbulak Sınır Kapısı, Meteor Çukuru,Savat-Güverse Gümüş alış verişi, Yöresel ürün alış verişi, Gevaş, Halime Hatun Kümbeti, Akdamar Adası, Ermeni Kilisesi/Müzesi, Tatvan, Ahlat,  eski Ahlat, Selçuklu Kümbetleri, Ahlat Mezarlığı, Tatvan, Nemrut Dağı Gölleri, El Aman Kervansarayı, Bitlis, Islahiye Medresesi, Tatvan, Muş, Elazığ, Malatya, Sivas, Kayseri, Irmak, Ankara Merkez Gar’ı.

 

1.GÜN(12 NİSAN 2019 CUMA):               ANKARA-HOŞAP KALESİ-ÇAVUŞTEPE-VAN

Saat: 06.30’da Derneğimiz önünde buluşup transfer aracımızla hareket ediyoruz. Ara duraklardan katılımcılarımızı alarak yolumuza devam edip Ankara Esenboğa Havalimanı’na gidiyoruz. Bilet, Check-in ve bagaj işlemleri sonrası Anadolujet’in TK 7082 sefer sayılı uçağına binip saat: 08.45’te Van için havalanıyoruz. Saat 10.30 civarında Ferit MELEN Havaalanı’na iniyoruz. Bagaj alımı sonrası bizi bekleyen tur aracımıza binip Hoşap Kalesine gidiyoruz. Hoşap Suyu’nun kuzeybatısında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, heybetli ve kartal yuvası görüntüsüyle bizi karşılıyor. Giriş kapısındaki muhteşem taş işçiliğini görüp tarihi hakkında bilgiler aldıktan sonra geriye dönüp Çavuştepe’ye gidiyoruz.  Urartu Uygarlığının eyalet merkezi olan ve surların yüksekliği 5-6 metreye ulaşan Çavuştepe’de iki ayrı Tanrı için yapılan saray ve tapınak kalıntılarını ve en önemlisi andezit bloklar üzerine yazılan, bugün ölü bir dil olan Urartuca yazıtları görüp gezerek fotoğraf çektikten sonra aynı yoldan geriye dönüp Van’a gidiyoruz. Öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Feribot İskelesi’ne gidiyoruz. Kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası 100.Yıl Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan Van Kedisi Koruma Merkezi’ne gidip Van Kedisi fotoğrafları çekimi sonrası hareket edip Van Kalesi’ne gidiyoruz. Van dokusu içinde yer alan Urartu Uygarlığının başkenti Tuşba Antik kent kalıntıları ve Van Kalesi bölgesinde yapacağımız gezintiler sonrası gün batımı fotoğrafları çektikten sonra otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz..

 

2.GÜN(13 NİSAN 2019 CUMARTESİ):              VAN-DOĞUBEYAZIT-MURADİYE-VAN                        

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hareket edip 85 Km yol aldıktan sonra Muradiye İlçesi yakınlarında yer alan Muradiye Şelalesi’ne gidiyoruz. Adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan alan ve Bendi Mahi Çayının kuvvetli akış gücünden dolayı görkemli bir manzara sunan Muradiye Şelalesi’ni görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam edip Osmanlılar’la, Safavi Devleti arasında yapılan Çaldıran Savaşının yapıldığı Çaldıran Ovasını ve Çaldıran’ı geçip toplamda 100 Km yol aldıktan sonra Doğubeyazıt’a gidiyoruz. Doğubeyazıt’ın 5 Km doğusunda, dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan saray, Osmanlı’nın  Lale

Devri’ndeki son büyük anıt yapısı konumundadır. Yapımı tam 100 yıl süren 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri oldukça büyük olan bu muhteşem sarayı görüp gezdikten sonra hemen yakınındaki Kürt Yazını’nın ve İslami düşünüşünün en önemli ismi olarak kabul edilen, bir aşk romanı olan ve ilk Kürt romanı olma özelliğini de taşıyan  “Mem ile Zin/Mem-u Zin “in yazarı olan Ahmed-i Hani’nin Türbesini ziyaret ediyoruz.  Doğubeyazıt’a gelip öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yerel araçlara binerek Telçeker-Üzengili Köyleri arasında doğal bir anıt özelliğinde olup Nuh’un Gemisi olduğuna inanılan Gemi’ye benzer doğal oluşumu görüp gezdikten sonra Doğubeyazıt’a gelip aracımıza binerek Büyük ve Küçük Ağrı Dağı manzaraları eşliğinde Gürbulak Sınır Kapısı’na gidiyoruz. İran ile sınır kapısı olan Gürbulak’ta Meteor Çukuru’nu görüp gezdikten sonra 5137 metre yükseklikteki Büyük Ağrı Dağı’nı ardımızda bırakarak 2644 metre yükseklikteki Tendürek Geçiti’nde inip Tendürek Dağlarının sönmüş volkan kalıntılarının fotoğraflarını çekiyoruz.  Çaldıran-Muradiye üzerinden yolumuza devam edip Van/Tuşba Kalesi’ne gidiyoruz. Urartu Kralı Sarduri tarafından yaptırılan, Van Gölü’nden 80 m yükseklikte bulunan Kale ve çevresinde yapacağımız gezinti sonrası muhteşem gün batımını izleyip fotoğraf çekiyoruz. Tur sonrası otelimize gidiyoruz. Bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Van’da geçiriyoruz.

 

3.GÜN(14 NİSAN 2019 PAZAR):                             VAN-GEVAŞ-AHLAT-TATVAN

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp Urartu Güverse gümüş işçiliği ve Ermeni Savatlı gümüşleri hakkında bilgi alıp isteğe bağlı alış veriş yapmak için Gümüş Atölyesine gidiyoruz. İsteğe bağlı bal ve otlu peyniri alış verişi sonrası hareket edip Gevaş’a gidiyoruz. Halime Hatun Kümbet’ini görüp gezdikten keyifli bir tekne yolculuğu ile Akdamar/Ahtamara Adası’na gidiyoruz. Ortaçağ’ın en önemli ve en büyük dini yapılarından aslen Ermeni Kilisesi olup günümüzde müze olarak düzenlenen Kilise/Müzeyi görüp fotoğraf çekiyoruz. Tevrat, İncil ve Kuran’dan konuları içeren muhteşem duvar kabartmalarını görüp fotoğraf çektikten serbest fotoğraf, çay ve alış veriş molası veriyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası teknemize binip iskeleye gidiyoruz.  Göl kenarında öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra aracımıza binip Alacabük-Küçüksu-Tatvan üzerinden yolumuza devam edip Ahlat’a gidiyoruz. Yöreye özgü Baston Atölyelerinden birini gezerek isteğe bağlı alış veriş sonrası Selçuklular’ın önemli devlet adamlarının defnedildiği;  Ulu Kümbet, Çifte Kümbet ve Emir BAYINDIR Kümbet’ten Emir BAYINDIR Kümbeti’ni görüp gezdikten sonra Eski Ahlat’a gidiyoruz. Mağara oluşumları, ev yıkıntıları ve Emir Bayındır Köprüsünü görüp fotoğraf çektikten sonra bir Selçuklu Mezarlığı olan Ahlat Mezarlığını geziyoruz. Bazı mezarların restore edilerek korunduğu mezarlıkta 26 ağustos 1071’de Selçuklu Sultanı, Sultan Alparslan ve Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen arasında geçekleşen meydan savaşında şehit olan ya da sonradan ölen Selçuklu askerleri ve Türklerin gömülü olduğu mezarlık alanın bazı bölümlerini görüp gezdikten sonra Ahlat Müzesi’ni geziyoruz. Etkinlik sonrası Van Gölü manzarası eşliğinde hareket edip Tatvan’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz. Geceyi Tatvan’da geçiriyoruz.

 

4.GÜN(15 NİSAN 2019 PAZARTESİ):         TATVAN-NEMRUT-EL AMAN-BİTLİS-VAN     

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası yerel araçlarımızla binip hareket ederek Nemrut Dağına doğru tırmanıyoruz. En son 1441/1443 yılları arasında faaliyete geçip artık sönmüş bir volkan haline gelen 2250 metre yükseklikteki Nemrut Dağı 2 ayrı krater/dip beslenme gölü bulunmaktadır. Gölleri gördüğümüz Seyiryeri’nde inip fotoğraf çektikten sonra ilk önce Buharbacası’na gidip bir süre sıcak buhar soluduktan sonra fotoğraf çekiyoruz. Daha sonra küçük olan ılık göle gidip kısa süreli gezinti ve fotoğraf çekimleri sonrası aracımıza binerek Tatvan’a geliyoruz. Araç değişikliği sonrası hareket edip Rahva/El Aman Kervansarayı’na gidiyoruz. Bir Selçuklu Kervansarayı olan bu tarihi yapıyı görüp gezdikten sonra Bitlis’e gidiyoruz. Büryan kebabı menüsü ile öğle yemeğimizi, afiyetle yedikten sonra adını Büyük İskender’in, komutanlarından olan Leys Bedlis’ten alan, Can YÜCEL’in  mirasları(!) arasında yer alan ve 5 minareli bir kent olan Bitlis’te; İhlasiye Medresesi gezisi ve araç ile yapacağımız panoramik şehir turu sonrası yola çıkıp Tatvan’a gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz.

 

5.GÜN(16 NİSAN 2019 SALI):      TATVAN-MUŞ-ELAZIĞ-MALATYA-SİVAS-KAYSERİ

Sabah saat: 05.45’te kalkıyoruz. 1 saat süreli erken kahvaltı yaptıktan sonra eşyalarımızı toplayıp otelimizden ayrılıp Tatvan Tren Garı’na gidiyoruz. Grubumuz için ayrılan yataklı vagonlara geçip kompartmanlara yerleşiyoruz. Saat: 07.55’de hareket eden Tatvan Ekspresi ile hareket edip gün boyu Anadolu Bozkırları’nda ve ilkbahar manzarası eşliğinde yol alarak yolculuğumuza devam ediyoruz. Muş, Malatya, Hekiman, Sivas, Kayseri üzerinden yolculuğumuza devam edip geceyi Tatvan Ekspresinde geçiriyoruz.

 

17 NİSAN 2019 ÇARŞAMBA:                        KAYSERİ-KIRIKKALE-IRMAK-ANKARA

Gece boyu devam eden tren yolculuğu sonrası sabah saat: 07.30 civarında Ankara Garı’na gelerek eşyalarımızı alıp transfer aracımıza yerleştiriyoruz. Kısa süreli yolculuk sonrası derneğimiz önüne gelip etkinliğimizi bitiriyoruz.

 

GEZİ ÜCRETİ: 1.890 TL Üyelere 1.880 TL.

 

GEZİ ÜCRETİNİ İÇEREN HİZMETLER:  Ankara-Van arası ekonomi sınıfı tek yön uçak bileti, Havaalanı transferi(2), katılımcı sayısına bağlı olarak turizm paketli ulaşım aracı, öğle yemeği(4), akşam yemeği(4),  4 yıldızlı otellerde konaklama(4),  kahvaltı(4), Nuh’un Gemisi transfer aracı(1), Ahdamar Adası Tekne turu(1), Nemrut Dağı araç transferi, Tatvan Ekspresi tek yön yataklı ve 2’li kuşetli vagon bileti,  Gar-Çiğdemim arası transferi, TÜRSAB seyahat sigortası, tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri gezi ücretine dahil edilmiştir.

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:Müze ve Örenyeri giriş ücretleri, akşam yemeklerinde su ve verilen içecekler dışında alınan içecek ücretleri, kişisel harcamalar, trende alınacak tüm öğün ve yemekler ile kişisel harcamalar gezi ücretine dahil edilmemiştir.

http://www.cigdemim.org.tr/wp-content/uploads/2019/02/van-gezisi-250x180.jpghttp://www.cigdemim.org.tr/wp-content/uploads/2019/02/van-gezisi-69x89.jpgFatih Fethi AKSOYBiten EtkinlikGezi EtkinlikleriGezi TopluluguVAN-DOĞUBEYAZIT-AHDAMAR-TATVAN -NEMRUT-BİTLİS GEZİSİ UÇAK İLE GİDİŞ VE TATVAN EKSPRESİ İLE DÖNÜŞLÜ GİZEMLİ DOĞUYA YOLCULUK 12-16 NİSAN 2019. 4 GECE, 5 GÜNDÜZ     TAM    P A N S İ Y O N  Van, Hoşap Kalesi, Çavuştepe, Kedievi, Feribot İskelesi, Van Kalesi, Tuşba Antik Kenti Muradiye Şelalesi, Çaldıran, Tendürek Geçiti, Doğubeyazıt, İshak Paşa Sarayı, Nuhun...Bağımsız, Tarafsız, Gönüllü