728x90reklamalani

Merhaba,

Sizleri mahallemizdeki okul sorunlarımız, neler yapıldı ve şu andaki durum nedir konusunda bilgilendirmek istiyorum zira kulağımıza bu konularda farklı dedikodular geliyor ve bunlar bizi çok rahatsız ediyor.

Şu anda Ankara Fen Lisesi ve Hasan Ali Yücel Sosyal Bilimler Lisesi dışında, mahallemizdeki tek devlet okulu olan Ahmet Barındırır İlk/Orta okulunun kuruluşundan itibaren bu sürecin içerisinde olan ve tüm yapılanları bilen birisi olarak bunları yazıyorum.

 • 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte mahallemizdeki ilköğretim okulunun ilkokul olmasına karar verildi.
 • Ancak ortaokul için öğrencilerimiz 100.yıla gitmek zorunda kalacaklardı. Bu yüzden o dönemin okul müdürü ve muhtarımızla birlikte yapılan görüşmelerle, yeni bir okul yapılana kadar, ilk ve ortaokulun aynı binada, sabahçı/öğlenci şeklinde ikili öğretim yapmasına karar verildi.
 • Yeni okulun derneğimizin bulunduğu arsanın yanındaki boş alana yapılması için girişimlerde bulunuldu.
 • Bu arsa Dünya Bir Kooperatifi tarafından, imar planı yapılışı sırasında, okul alanı olarak Milli Eğitim Bakanlığına devredilmiş bir arsadır. (Bu arsanın devri ile ilgili herhangi bir şartlı devir söz konusu değildir. Tapusu Milli Eğitim Bakanlığındadır ve herhangi bir şerh yoktur.)
 • Bu arsaya ortaokul yapılmasını isterken ve dört gözle bunu beklerken buraya Pansiyonlu İmam Hatip Anadolu Lisesi yapılacağını öğrendik.
 • Mahallemizde lise değil acil olarak ortaokul yapılması gerektiğini yetkililere ilettik. Bu konuda imza kampanyası başlattık. Sonuç değişmedi ve lise inşaatı başladı.
 • Muhtarımız Hasan Hüseyin Aslan ile birlikte konuyu soru önergesi vererek meclis gündemine taşımaları için mecliste 3 milletvekili ile görüştük. (Ali Haydar Hakverdi, Mustafa Balbay ve Bülent Kuşoğlu)
 • Bu görüşmeler sonunda Ankara Valisinden randevu almayı başardık. Muhtarımız, azaları ve ben Vali ile görüşerek talebimizi ilettik.
 • Bu görüşmelerden sonra ortaokul ihtiyacının acil olduğu kabul edildi ancak ortaokulun mevcut okulun bahçesindeki yeşil alanın yerine yapılmasına karar verildi.
 • Oraya öğrencilerle birlikte yıllar öncesinden diktiğimiz ağaçların yok edileceği bu karara da itiraz ettik.
 • Muhtarımızla birlikte, Vali yardımcıları, müsteşar yardımcıları, ilçe ve il milli eğitim müdürleri ile defalarca görüştük, topladığımız imzaları verdik.
 • Milletvekillerimiz aracılığı ile valimizden tekrar randevu aldık. Muhtar ve 2 azası ile birlikte yaptığımız görüşme sonunda valimizi, okulun; inşaatı devam eden lisenin yanında yapılması konusunda ikna ettik.
 • İlkokulumuzun yeşil alanı böylece kurtulmuş oldu. Ortaokul inşaatı bitme aşamasına geldi ve bu eğitim/öğretim yılında açılacak. (Derneğimizin yanında bitme aşamasına gelen bu inşaatın yurt olacağı söylentisi tamamen gerçek dışıdır)
 • İnşaatı biten ve açılma aşamasına gelmiş bulunan Lisenin mahallenin gerçek ihtiyacı olan, adrese dayalı sistemle öğrenci kabul eden Anadolu Lisesi olarak açılması için girişimlere başladık.
 • Muhtarımızın girişimleriyle çevre mahallelerdeki okulların öğrenci sayılarını ve boş kontenjanlarını öğrendik. Verilere dayalı ve gerçek ihtiyacı belirten dilekçelerimizi yetkililere ilettik. Yine imza kampanyası başlattık.
 • Yeni Milli Eğitim Bakanımızın mahallemizde oturuyor olmasını fırsata çevirdik. Muhtarımız, Bakan sabah evinden çıkmadan, evinin önünde bekleyip kendisi ile yüz yüze görüştü ve durumu anlatan talebimizi iletti.
 • Bakanın talimatıyla yeniden müfettişler konuyu araştırıp rapor hazırladılar. Bizim verilerimizle örtüşen rapor hazırlandı.
 • Son olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yaptığımız görüşmede okulun din eğitimi genel müdürlüğünden, orta öğretim genel müdürlüğüne devredildiği öğrendik.
 • Yani, bu lise adrese dayalı sistem ile öğrenci alan Anadolu Lisesi olarak hizmete açılacak.

 

Yaklaşık 4 yıldır devam eden bu süreçte, ısrarlı takibimiz, konuyu sürekli gündemde tutmamız, başarılı bir lobi çalışması yapmamız ve hepsinden önemlisi birlikte hareket etmemiz sayesinde başarıya ulaştık. Bu başarıda en büyük katkı tabii ki muhtarımız Hasan Hüseyin Aslan’dan geldi. Okul idarecilerimiz, Okul-Aile Birliği, Çiğdem Eğitim Dayanışması, Milletvekillerimiz, Muhtarlık Azalarımız ve Çiğdemim Derneği süreçte katkıda bulundular. Tüm destek verenlere teşekkür ederken, Birlikte hareket edersek tüm sorunlarımızı çözebileceğimizi belirtmek i

Fatih Fethi AKSOYBaşkandan HaberlerMerhaba, Sizleri mahallemizdeki okul sorunlarımız, neler yapıldı ve şu andaki durum nedir konusunda bilgilendirmek istiyorum zira kulağımıza bu konularda farklı dedikodular geliyor ve bunlar bizi çok rahatsız ediyor. Şu anda Ankara Fen Lisesi ve Hasan Ali Yücel Sosyal Bilimler Lisesi dışında, mahallemizdeki tek devlet okulu olan Ahmet Barındırır İlk/Orta okulunun kuruluşundan...Bağımsız, Tarafsız, Gönüllü