728x90reklamalani

BAMBAŞKA BİR DOĞA, FARKLI BİR KÜLTÜR

GİRLEVİK-PÜLÜMÜR-NAZIMİYE-TUNCELİ OVACIK MUNZUR GÖZELERİ-HOZAT PERTEK-MALATYA GEZİSİ

02-06 HAZİRAN 2019. 4 GECE, 5 GÜNDÜZ

Y A R I M   P A N S İ Y O N (+)

Ankara,Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli,Hafik-Zara-İmranlı,Refahiye, Erzincan, Girlevik Şelalesi, Pülümür, Kırmızı Köprü, Nazımiye, Düzgün Baba/Babo Türbesi, Kutuderesi, Tunceli, Cemevi, Ovacık, Kırkmerdiven rotası, Ovacık Belediyesi, Munzur Gözeleri, Mercan Deresi, Hozat, Sarısaltık Türbesi, Pertek, Kale, Elazığ, Harput, Malatya, Darende, Günpınar Şelalesi, Gürün, Pınarbaşı, Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale, Elmadağ, Ankara.

01 Haziran 2019 Pazartesi gecesi saat: 21.00’de Derneğimiz önünde buluşup hareket ediyoruz.

1.GÜN(02 HAZİRAN 2019 PAZAR):                  ANKARA-GİRLEVİK-NAZIMİYE-TUNCELİ

Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli-Sivas-Hafik-Zara-İmranlı-Refahiye-Erzincan üzerinden yolumuza devam edip yol üzerinde belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde, Erzincan’ın 20 Km güney doğusunda yer alan Çağlayan Beldesine gidiyoruz. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip Girlevik Şelalesi manzarasıyla bir restoranda güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası şelalede gezinti ve fotoğraf molası sonrası hareket edip bir süre Erzurum yolundan devam edip Fırat’ın ana kolu olan Karasu üzerindeki Mutu Köprüsünden sağa dönerek Tunceli yoluna giriyoruz. Dağ yolundan yükselerek 25 Km yol aldıktan sonra Pülümür’e gidiyoruz. Dersim İsyanları/Olayları sırasında ölen kişiler için oluşturulan Müze Gezisi ve  şair Cemal Süreyya Anıtı’nı görüp fotoğraf çektikten sonra yolumuza devam Pülümür Çayı kenarında Kırmızıköprü’de çay molası veriyoruz. Mola sonrası yolumuza devam edip bir kanyon konumundaki muhteşem manzaralı virajlı yollardan geçip sola dönerek ana yola 15 Km uzaklıktaki Nazımiye İlçesine gidiyoruz. İlçede kısa süreli gezinti sonrası yerel araçlara binerek 10 Km yol alıp Cemevi’ne gidiyoruz.  Kalan 3 Km eğimli/rampalı yolu tırmanıp 2097 metre yüksekliğindeki Düzgün Baba Türbesine ulaşıyoruz. Ziyaret, dua, temenni ve fotoğraf çekimleri sonrası ayını yolu inip aracımıza binerek ilçe merkezine gelip kendi araçlarımıza biniyoruz. Aynı yoldan devam edip Pülümür-Tunceli yoluna girip Kutuderesi mevkiinde kısa süreli mola veriyoruz. Mola sonrası yolumuza devam edip toplamda 60 Km yol aldıktan sonra gümüş kapı anlamına gelen ve adını Dersimli Aşiretinden alan Dersim/Tunceli’ye gidiyoruz. Yıllardır unutulmuşluğun izlerini taşıyan bu kentimizde bir Alevi/Bektaşi ibadet yeri olan Cemevi’ne gidip Cem ibadeti ve Alevi/Bektaşi inançları hakkında yetkililerden bilgiler alıyoruz. Munzur Çayı’na gidip bir restoran da isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Seyit Rıza Heykeli’ni görüp serbest zaman sonrası 4 yıldızlı otelimize gidip odalarımıza yerleşiyoruz ve SPA olanaklarından yararlanıyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz.

 

 

2.GÜN(03 HAZİRAN 2019 PAZARTESİ)TUNCELİ-OVACIK-MUNZUR GÖZELERİ-OVACIK

 Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak hareket ediyoruz. Munzur Milli Parkı sınırları içinde ve Munzur Çayı eşliğinde ve muhteşem manzaralar eşliğinde kıvrımlı yollardan geçerek Ana Fatma’da kısa süreli dua ve fotoğraf çekimi sonrası toplamda 60 Km yol aldıktan sonra Ovacık’a gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme ve çay-kahve molası sonrası 15 Km yol aldıktan sonra Ziyaret Köyü’ne gidip efsanesi olan ve bir çobanın döktüğü sütlerden oluştuğu varsayılan ve Alevi-Bektaşi inancında kutsal bir su olarak kabul edilen Munzur Gözeleri’nde Dua Yeri’ne gidip isteğe bağlı olarak mum yakıp dilek tutuyoruz. Munzur Dağların eteklerinden doğup değişik yerlerden gün yüzüne çıkan muhteşem güzellikteki gözeleri görüp fotoğraf çektikten sonra bir restoranda öğle yemeğimizi afiyetle yiyoruz. Saat: 16.00’da hareket edip aynı yol üzerinden yolumuza devam edip Ovacık’a/otelimize gidiyoruz. Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi bir restoranda yiyoruz. Geceyi Munzur Dağları’nın eteğinde Ovacık’ta geçiriyoruz.

3.GÜN(04 HAZİRAN 2019 SALI):                               OVACIK-MERCAN DERESİ-OVACIK

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Ovacık Belediyesi’ne gidiyoruz. Ülkemizde farklı ve paylaşımcı bir belediyecilik anlayışını hayata geçiren Komünist başkan Mehmet Fatih MAÇOĞLU’nun öncülük ettiği çalışmaları yerinde görmek için yeni başkanı Meclis Salonu’nda ziyaret edip sohbet ediyoruz. Belediye ve hizmetler hakkında bilgi aldıktan sonra Belediye Binası’nı geziyoruz. Ziyaret ve gezi sonrası aracımıza binerek Ovacık-Tunceli yolu üzerinde, Mercan Deresinin yoldan geçtiği yerden yürüyüşümüze başlayarak çağıl çağıl akan derenin solundan değişik bitki ve çiçeklerin gövde ve renk gösterisi eşliğinde yürüyüp fotoğraf molaları vererek yaklaşık 5 Km yürüyoruz. Önceden hazırlanan kumanyalarla öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yer yer patika değiştirerek dere boyunca inişe geçip etkinliğimizi tamamlıyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binerek Ovacık’a/otelimize geliyoruz.  Odalarımızda bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi Munzur Çayı kenarında afiyetle yiyoruz. Yemek sonrası Ovacık’a gidiyoruz. Geceyi Ovacık’ta geçiriyoruz.

4.GÜN(05 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA):                 OVACIK-GEYİKSUYU-HOZAT-PERTEK

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası isteğe bağlı olarak yöresel ürün alış verişi yaptıktan sonra otelimizden ve Ovacık’tan ayrılıp hareket ediyoruz. Bir süre Munzur Çayı akış yönünde yol aldıktan sonra sağa dönüp Geyiksuyu üzerinden muhteşem manzaralar eşliğinde 85 Km yol aldıktan sonra Hozat’a gidiyoruz. Zaman kaybetmeden yerel araçlara binerek 8 Km yol aldıktan sonra Sarısaltık Köyü yakınlarında bulunan Sarısaltık Türbesi’ne gidiyoruz. Ziyaret, dua, temenni ve fotoğraf çekimleri sonrası ayını yoldan ilçe merkezine geliyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra Dersim İsyanları/Olayları ile ilgi panoları görüp çay-kahve içtikten sonra aracımıza binerek kendi araçlarımıza Binip 51 Km yol aldıktan sonra Pertek’e gidiyoruz. Keban Baraj Gölü sularının altında kalmasıyla, ODTÜ Mimarlık/Restorasyon Bölümü tarafından taşların numaralandırılmasıyla Pertek’e taşınan Çelebi Ağa ve Sungur Bey Camiisi’ni görüp gezerek fotoğraf çekiyoruz. Yapılan etkinlikler sonrası Feribot İskelesi’ne gidiyoruz. Feribota binerek  30 dakikalık feribot yolculuğu ile Keban Barajı’nı geçerek Murat Irmağı’nın kıyısındaki bir tepenin üzerinde inşaa edilen ve yine bölgenin Keban Baraj Gölü suları altında kalması sonucu bugün bir ada üzerinde yer alan Pertek Kalesini feribottan görüp fotoğraf çekiyoruz. Feribot geçişi sonrası yolumuza devam 20 Km yol aldıktan sonra Elazığ’a/otelimize gidip otelimize yerleşiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimi afiyetle yiyoruz. Geceyi Elazığ’da geçiriyoruz.

 5.GÜN(06 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE):        ELAZIĞ-KALE-MALATYA-KAYSERİ-ANKARA

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak Harput’a gidiyoruz. Harput Kalesi, Ulucami/Eğri Minare, Şefil Gül Harput Evi, Sağır/Sağir Müftü Konağı’nı görüp gezdikten sonra hareket ediyoruz.  100 Km yol alıp toplamda 1 saat süreli yolculuk sonrası Malatya’ya gidiyoruz. Malatya Arkeoloji ve Beşkonaklar Etnoğrafya Müzelerini görüp gezdikten sonra Kernek Meydanı ve Şire Pazarını görüp isteğe bağlı olarak alış veriş yapıyoruz. İsteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra hareket edip İnönü Üniversitesi Yerleşkesi içinde yer alan İnönü Özel Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaret sonrası yola çıkıp 110 Km yol aldıktan sonra Malatya’nın Darende İlçesine gidiyoruz. Elbistan yolu üzerinde, İlçe’ye 11 Km uzaklıkta, bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi’ne gidiyoruz. Doğa harikası Şelaleyi görüp çay-kahve molası verdikten sonra saat: 19.30’da Ankara’ya hareket ediyoruz. Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Kırıkkale üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabahın erken saatlerinde Ankara’ya geliyoruz.

GEZİ ÜCRETİ:  1.460 TL. Üyelere 1.450 TL.

 GEZİ KAPSAMINDA VERİLECEK HİZMETLER:  Katılımcı sayısına göre belirlenmiş özel ulaşım, araçta kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, kahvaltı(5), Öğle yemeği(1), Kumanya öğle yemeği (1), Akşam Yemeği (4), yerel araç ve yerel rehberlik hizmetleri (2), Tunceli’de 4 yıldızlı otelde konaklama (1), Ovacık’ta Turistik Otelde konaklama (2), Elazığ’da 4 yıldızlı otelde konaklama (1), dönüşte kek, sıcak-soğuk içecek ikramları, TÜRSAB seyahat sigortası, tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri gezi ücretine dahil edilmiştir.

GEZİ ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: Müze ve ören yeri giriş ücretleri, ilk gün, 4. ve 5.gün öğle yemekleri, akşam yemeklerinde su ve verilen içecekler dışında alınan içecek ücretleri, kişisel harcamalar ve son gün akşam yemeği gezi ücretine dahil edilmemiştir.

 OTELLER HAKKINDA:

1-Tunceli 4 Yıldızlı Grand Şaroğlu Otel

2-Ovacık Doğa Turistik Otel

3-Elazığ 4 yıldızlı otel

 

http://www.cigdemim.org.tr/wp-content/uploads/2019/04/tunceli-250x180.jpghttp://www.cigdemim.org.tr/wp-content/uploads/2019/04/tunceli-67x89.jpgFatih Fethi AKSOYBiten EtkinlikGezi EtkinlikleriBAMBAŞKA BİR DOĞA, FARKLI BİR KÜLTÜR GİRLEVİK-PÜLÜMÜR-NAZIMİYE-TUNCELİ OVACIK MUNZUR GÖZELERİ-HOZAT PERTEK-MALATYA GEZİSİ 02-06 HAZİRAN 2019. 4 GECE, 5 GÜNDÜZ Y A R I M   P A N S İ Y O N (+) Ankara,Elmadağ-Kırıkkale-Ballışeyh-Yozgat-Sorgun-Yıldızeli,Hafik-Zara-İmranlı,Refahiye, Erzincan, Girlevik Şelalesi, Pülümür, Kırmızı Köprü, Nazımiye, Düzgün Baba/Babo Türbesi, Kutuderesi, Tunceli, Cemevi, Ovacık, Kırkmerdiven rotası, Ovacık Belediyesi, Munzur...Bağımsız, Tarafsız, Gönüllü