728x90reklamalani

UYGARLIKLAR KENTİ ANTAKYA GEZİSİ

 24-25 KASIM 2018. 1 GECE, 2 GÜN

 Antakya, Hıdırbey ve Vakıfli Köyleri, Çevlik, Titus Tüneli ve Beşikli Mağara, Samandağ, Harbiye Şelaleleri, İpek Alış verişi, Heykel Atölyesi, Ortodoks Kilisesi, Zenginler Mahallesi, Katolik kilisesi, Sarımiye/Sermaye Camii, Affan Kahve, Habibi Neccar camii, Aromatik Bitkiler Müzesi, Cam Eserleri Müzesi, Savon Otel, Verdaa Sabun İşletmesi, Saint Pierre Mağara Kilisesi, Haron/Kharon Yontusu, Arkeoloji Müzesi, Uzun Çarşı’da alış veriş olanağı.

 23 Kasım 2018 Cuma gecesi saat: 21.30’da Derneğimiz önünde buluşup hareket ediyoruz.

 1.GÜN(24 KaSIM 2018 CUMARTESİ):                        ANKARA-ANTAKYA-HARBİYE

Araç içinde kek, sıcak-soğuk içecek ikramlarıyla, Aksaray-Pozantı-Adana üzerinden yolumuza devam edip belirli yerlerde vereceğimiz molalar sonrası sabah saatlerinde Antakya/Harbiye’ye otelimize gidiyoruz.  Otelde yapacağımız açık büfe kahvaltı ve kısa süreli hazırlık sonrası yerel araçlarımıza binerek Batayas üzerinden Samandağ İlçesine bağlı Hıdırbey köyüne gidiyoruz. Bir anıt ağaç olan 650 yaşındaki çınarın altında köylülerle sohbet edip çay içtikten sonra narenciye bahçeleri arasında isteğe bağlı olarak mis kokuları soluyarak doğa yürüyüşü sonrası bir Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyüne kadar yürüyoruz. Kilise ziyareti ve köylülerle sohbet sonrası Musa Dağının eteklerinden giderek Çevlik’e/Akdeniz’e iniyoruz. İsteğe bağlı olarak balık ana menüsü ile güzel bir öğle yemeği yedikten sonra hareket edip yakınımızdaki Titus Tüneli ve Beşikli Mağarayı geziyoruz. Şahin Tepesi’nde Akdeniz’i seyretmenin keyfiyle çaylarımızı yudumladıktan sonra hareket edip otelimize gidiyoruz. Kısa süreli dinlenme sonrası akşam yemeğimizi Antakya’ya özgü lezzetler eşliğinde bir restoranda afiyetle yiyoruz. Geceyi Harbiye’de geçiriyoruz.

 2.GÜN(25 KASIM 2018 PAZAR):                               HARBİYE-ANTAKYA-ANKARA

Erken kalkıp güzel bir kahvaltı sonrası güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp eşyalarımızı topluyoruz. Harbiye Şelalelerine yürüyerek gidip gezinti yaparak fotoğraf çekiyoruz. Yılmaz İpek’te Antakya’ya özgü ipek alış verişi yaptıktan sonra Harbiye’li Heykeltıraş Abdullah’ın mütevazi Atölyesini gezdikten sonra hareket edip Antakya/Ortodoks Kilisesine gidiyoruz. Kısa süreli ibadet izledikten sonra yetkililerden bilgi alıp yüzümüzü Zenginler Mahallesinin “ Bir kişilik “ dar sokaklarına çeviriyoruz. Fotoğraf çekerek eski Antakya Evlerini dışarıdan gördükten sonra yerel koşulların uygun olması halinde sürpriz ziyaret yapıyoruz. Roma döneminde kandillerle aydınlatın cadde üzerinde oluşturulan Kurtuluş Caddesi üzerinde farklı din ve inanışa sahip insanların adım başı uzaklıkta bulunan ibadet yerleri arasında yer alan Katolik Kilisesi ve Çan Kulesini görüp gezdikten sonra hemen bir adım uzaklıkta olan Sarımiye/Sermaye Camiisini gördükten sonra Affan Kahve’de kahve molası veriyoruz. İslam Orduları’nın Anadolu’ya yaptığı seferlerde Memluklu’larca 638 yılında ilk inşaa ettiği Habib-i Neccar Camiisi ziyareti sonrası Aromatik Bitkiler Müzesi’ni görüp gezdikten sonra Kurtuluş Caddesine yakın bir sokakta yer alan Şadi ASFUROĞLU tarafından oluşturulan Cam Eserleri Müzesi’ni görüp geziyoruz. Roma Dönemindeki cam sanatını günümüze taşıyarak eskitme tekniği ile yeni değerler yaratan Şadi Bey’in çalışmalarını görüp gezdikten sonra eski bir Sabun İmalathanesi olan Savon Otelde bir süre mola verip fotoğraf çekiyoruz. Verdaa Sabun İşletmesine gidip geleneksel sabunculuğu bilimsel anlamda analiz ederek modern teknolojiyle temizlik ürünleri imal eden bu işletmede yetkililerden sabunun öyküsünü dinledikten sonra Saint Pierre Mağara Kilise’ye gidiyoruz. Hristiyan sözcüğünün ilk kez kullanıldığı ve Hristiyanlığın dünyaya buradan yayıldığı düşünülen, Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak tescil edilen mağara kilise gezisi sonrası Hac Dağı eteklerinde veba hastalığına karşı yontulup vebanın ortadan kalkmasıyla yarıda bırakılan ve en eski Antakya’lı olan Cehennem Kayıkçısı Haron/Kharon Yontusunu geziyoruz. Daha sonra hareket isteğe bağlı olarak öğle yemeğimizi yedikten sonra yeni oluşturulan Antakya Arkeoloji Müzesine gidiyoruz. Sergilendiği mozaik eserler açısından dünyada ilkler arasında yer alan Müze’yi görüp gezdikten sonra Anadolu’da ilk camiler arasında yer alan Habib-i Neccar Camiisi ziyareti sonrası Uzun Çarşı’ya gidip Antakya’ya özgü baharat, peynir ve diğer ürünlerden isteğe bağlı alış veriş yapıyoruz. Künefeciler Meydanı’na gelip künefe ikramı sonrası saat: 18.00’de Ankara için yola çıkıyoruz.

                                    GEZİ ÜCRETİ: 385 TL Üyelere 375 TL.

 GEZİ KAPSAMINDA VERİLECEK HİZMETLER: Özel ulaşım, araçta kek, sıcak-soğuk içecek ikramı, kahvaltı(2), akşam yemeği(1), Harbiye Özcahan Otelde konaklama(1), yerel araç hizmetleri, künefe ikramı(1), yol ikramları, TÜRSAB seyahat sigortası, tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri gezi ücretine dahil edilmiştir.

GEZİ ÜCRETİNE DAİL OLMAYAN HİZMETLER: Gezi kapsamında verilecek hizmetler bölümünde tanımlanmayan aktiviteler, tüm öğle yemekleri, Müze ve Örenyeri giriş ücretleri, akşam yemeklerinde su ve verilen içecekler dışında alınan her türlü içecek ücretleri, kişisel  harcamalar ve 2. Gün akşam yemeği gezi  ücretine  dahil  edilmemiştir.

OTEL HAKKINDA: Antakya, Harbiye Özcihan Otel. www.ozcihan.com

 

Fatih Fethi AKSOYBiten EtkinlikGezi TopluluguUYGARLIKLAR KENTİ ANTAKYA GEZİSİ  24-25 KASIM 2018. 1 GECE, 2 GÜN  Antakya, Hıdırbey ve Vakıfli Köyleri, Çevlik, Titus Tüneli ve Beşikli Mağara, Samandağ, Harbiye Şelaleleri, İpek Alış verişi, Heykel Atölyesi, Ortodoks Kilisesi, Zenginler Mahallesi, Katolik kilisesi, Sarımiye/Sermaye Camii, Affan Kahve, Habibi Neccar camii, Aromatik Bitkiler Müzesi, Cam Eserleri Müzesi, Savon Otel,...Bağımsız, Tarafsız, Gönüllü