MİSYONUMUZ (ÖZGÖREVİMİZ)

Çiğdem Mahallesi ve sakinlerinin her açıdan gelişmesine katkı sağlayacak ve yaşam kalitesini yükseltecek hizmetleri, gönüllülük ve katılımcılık esasıyla sunmak.

 VİZYONUMUZ (ÜLKÜMÜZ)

Herkesin mensubu olmaktan gurur duyacağı, Ankara’nın en yaşanılabilir, güvenilir ve örnek alınan bir mahallesi olmak.

 DEĞERLERİMİZ

 •  Atatürk İlke ve Devrimlerine Bağlı, Katılımcı, Ekip Çalışmasına İnanan
 •  Süreç Yönetimi Anlayışı ile Çalışan, Duyarlı, Güvenilir, Gönüllü
 •  Örgütlü Yaşamı Savunan, Siyasi Partilere Karşı Tarafsız ve Bağımsız
 •  Dayanışmacı, Yardımsever, Paylaşımcı, Öncü
 •  Özverili, Kaliteyi Yaşam Tarzı Olarak Benimseyen, Bilinçlendirici, Hoşgörülü
 •  Önyargısız, Şeffaf,
 •  Ayrımcılığa Karşı
 •  Çevre ve Doğaya Özen Gösteren
 •  Çağdaş, Üretken
 •  İnsan ve Hayvan Haklarına Saygılı
 •  Sanatsever, İşbirliğine Açık
 •  Yenilikçi ve Öğrenen Bir Organizasyon

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Dernek Kod Numarası 06-51-0956 – 170596
Banka Hesap Numarası T. İş Bankası Ankara (Beşevler) Şubesi
                   4219 – 999222
IBAN : TR74 0006 4000 0014 2190 9992 22
Vergi Numarası Başkent VD 256 038 7757
Telefon +90- 312 285 20 47
Belgegeçer (Fax) +90- 312 285 20 47
Cep   0530 660 95 83
Adres Çiğdem Mahallesi
1551. Cadde No: 14-A
Çankaya –  06530 – Ankara
İnternet www.cigdemim.org.tr
Elektronik Posta dernek@cigdemim.org.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çiğdem Eğitim, Çevre ve Dayanışma Derneği kısaca ÇİĞDEMİM Derneği her şeyi devletten beklemek yerine işlerin bir ucundan da tutulması gerektiğine inanan 14 kişi tarafından 1996 yılında o zamanın muhtarının çevresinde örgütlenmiş ve sonra Dernekleşmiştir. İlk zamanlarda Muhtarla birlikte Mahallenin sorunlarının çözülmesi için çalışmış ve yeteri kadar güçlendikten sonra etkinlikleri ve çalışmalarını artırmıştır. Üye sayımız son beş yılda 353’den 620’ye çıkmıştır.

    BAĞIMSIZ-TARAFSIZ VE GÖNÜLLÜ bir harekettir.

Temel amacı semt sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak, giderek unutulmaya yüz tutan komşuluk ilişkilerini güçlendirmek olan Derneğimiz bu doğrultuda çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütmektedir. Yapılan her etkinlik ve çalışmada insanların birbirleriyle tanışmalarına ve kaynaşmalarına böylece komşuluk ilişkilerini geliştirmeye özen gösteriyoruz.

Mahalle sakinleriyle birlikte yaptığımız çalışmalarda bir toplumsal sorumluluk bilinci geliştirmeye özen gösteriyoruz. Biz inanıyoruz ki en dar kapsamda oturduğu semte sahip çıkan onun sorunlarıyla ilgilenen kişiler ülkenin sorunlarına da sahip çıkar ve gerektiğinde sorumluluk alır.

Etkinliklerimizden Seçkiler

Semt Kütüphanesi : Başka hiçbir semtte bulunmayan ve tamamen bağışlarla oluşturulmuş bir Semt Kütüphanemiz var. 21000’e yaklaşan kitap sayısı ve yüksek okunma oranıyla başka örneği olmayan bir kütüphane. 200 kitap ve çek-yattan bozma bir kitaplıkla başlayan projemiz artık mekanına sığmıyor. Kitap sayımızı son 5 yılda 11450’den 205902a çıkardık.

Seminerler  : Çiğdemim Derneği olarak mahalle sakinleriyle tanışmak, kaynaşmak birlikte vakit geçirmek bunu yaparken de bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla çeşitli vesilelerle seminerler düzenliyoruz. Bu seminerlerde belirlenen bir konuyla ilgili konunun uzmanı tarafından bilgilendiriliyoruz. Son beş yılda 35 farklı konuda düzenlediğimiz seminerlere 1131 komşumuz katılmıştır.

Komşuluk Günü Panayırı : 2006 yılından bu yana düzenlediğimiz etkinlikle komşuluk ilişkilerini güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu panayırda müzik dinletileri, folklor gösterileri, yarışmalar, Derneğimizin gitar, drama, ud gibi topluluklarının gösterileri, sergiler oluyor. Çeşitli tanıtım masaları açılıyor. İnsanlar komşularıyla birlikte bir gün geçiriyor ve tanışıp-kaynaşıyorlar.

Komşuluk İlişkilerinin En İyi Yaşandığı Apartman Ödülü :Bu uygulamayla komşuluk İlişkilerinin en iyi yaşandığı apartmanı seçiyoruz. Bildirilen ve tespit edilen adaylardan en uygun olana bu ödülü veriyoruz ve hazırladığımız plaketi binanın girişine asıyoruz. Böylece giderek unutulmaya başlayan komşuluk ilişkilerinin gelişmesini teşvik ediyoruz.

Ağaç Dikim ve bakımı : Mahallemize çeşitli kampanyalarla 2000’in üzerinde ağaç diktik. Bu ağaçlarla birlikte kaldırımlara dikilen ağaçların bakımlarını yaptırıyoruz. ODTÜ ormanına da çok sayıda ağaç ve meyve çekirdeği diktik.

TSM Koromuz : Derneğimiz bünyesinde 2003 yılında oluşturduğumuz TSM Topluluğumuz her yaştan müzikseverle birlikte çalışıyor ve her yıl bu çalışmasını konserlerle süslüyor. Son beş yılda 7 başarılı konser veren koromuz katılımınızı bekliyor.

Kültürel Etkinlikler : Tiyatro,opera,bale,konser gibi kültürel etkinliklere aldığımız toplu biletler ve sağladığımız servislerle mahallelileri götürüyoruz. Topluca servislerle etkinlik mekanına gidiyor, etkinliği izliyor ve servislerle evlerine getiriyoruz.  Son 5 yılda 135 etkinliğe 6407 komşumuzu götürdük.

İletişim  :  3000 kişiye ulaşan elektronik haberleşme grubumuz ve internet sitemiz bulunmakta. www.cigdemim.org.tr. Face ve twitter hesaplarımızla ( cigdemimdernegi) komşularımızla iletişimi sağlıyoruz.

Geziler : Yurt içi ve yurt dışındaki tarihi ve doğal güzellikleri tanıtmak ve mahalle sakinlerimizin kaynaşmalarını sağlamak amacıyla çeşitli bölgelere geziler düzenliyoruz. Son 5 yılda 76 ayrı geziye 3196 komşumuz katıldı.

Mahallenin sorunları :  Mahallemizin her türlü sorununun çözülmesi için Belediyeler ve kamu kuruluşlarıyla yazışmalarda ve görüşmelerde bulunuyoruz. Sokak lambaları, asfalt-kaldırım vs. Yüksek gerilim hattının kaldırılması, Belediye otobüs güzergahımızın değiştirilmesi, ODTÜ ormanına hafriyat dökülmesi ve Ökse otuyla mücadele edilmesi konularında kamuoyu oluşturduk ve başardık. Baz istasyonlarıyla ilgili mücadele ettik ve davalar açtık

Katı Atık toplama projesi yürüttük şimdi belediyeye devrettik. Elektronik atıklar, Atık pilleri ve atık bitkisel yağları Derneğimizde topluyor ve ilgili kuruluşlara veriyoruz. Gazete-dergi gibi atık kağıtları derneğimizde topluyor ve gelir elde ediyoruz.

Son beş yılda 2 ton atık yağ, 9 ton elektronik atık, 110 ton atık kağıt ve 600 kg pil topladık ve geri dönüşüme kazandırdık.

Eğitimler : Boş zamanların değerlendirilmesi amacıyla çeşitli eğitimler veriyoruz. Ud, gitar, Resim, Fransızca, Org, İspanyolca, Halk Oyunları bunlardan bazıları.  Son beş yılda açtığımız 52 kurs’a 1080 komşumuz devam etmiştir.

İngilizce Konuşma Topluluğu :  Dernek bünyesinde 2009 yılında oluşturduğumuz İngilizce Konuşma Topluluğu her pazartesi akşamı toplanarak çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce pratiğini unutmak istemeyen yada geliştirmek isteyen komşularımızın katıldığı çalışmalar neşe içerisinde devam ediyor.

Eğitim Desteği Projesi : Oluşturduğumuz havuzda toplanan katkı miktarına göre  9 ay boyunca eğitim desteğinde bulunuyoruz. 5 yıl önce 4 öğrenci ile başladığımız projede şimdi 17 öğrenciye destek veriyoruz.( bu sayıyı derneğimizin yaşıyla sabitledik. 17.yılımızda 17 öğrenciye destek veriyoruz. Eğitim desteği fonuna istenilen zamanda ve istenilen miktarda bağış kabul ediyoruz.

Sosyal Sorumluluk Projeleri : Yılda iki kere Kızılay ile işbirliği yaparak mahallemizde kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Son beş yılda 209 komşumuz bu kampanyalarda kan verdi.  Sosyal yardımlaşma çalışmaları kapsamında birçok kişiye ve kuruşla yardımda bulunduk. Dernekte toplanan kitap-ansiklopedi ve yardımcı ders kitaplarını dağıtıyoruz ve gönderiyoruz. Evde kullanılmayan ilaçları toplayıp sağlık ocağına veriyoruz. İkinci el kıyafet ve eşyayı derneğimizde topluyor ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Fotoğraf Topluluğu :  Dernek bünyesinde oluşturduğumuz toplulukta “Temel Fotoğrafçılık Eğitimleri” veriyor, konu ile ilgili seminerler düzenliyor ve atölye çalışmaları yürütüyoruz. Topluluk zaman zaman fotoğraf çekim gezileri de düzenliyor ve çalışmalarını açtığı sergilerle mahalle sakinleriyle paylaşıyor.

Resim Topluluğu :  Yetişkinler ve çocuklar için hobi kursları açıyor ve sene sonunda çalışmalarını açtıkları sergiyle mahalle sakinlerine sunuyorlar. Çocuklarla birlikte duvar-trafo boyamaları gerçekleştiriyorlar.

Edebiyat Topluluğu :  Şiir, hikaye, roman, deneme gibi edebiyatın her alanıyla ilgilenen edebiyat severlerin bir araya gelip, yazılarını, düşüncelerini paylaştığı bir ortam yaratmak amacıyla oluşturduğumuz topluluk; her ay belirlenen bir edebiyat eseri hakkında katılımcıların sohbet edeceği ve tartışacağı toplantılar düzenliyor,  belirli dönemlerde şiir dinletileri gerçekleştiriyor ve edebiyat severleri yazarlar ile buluşturacak etkinlikler düzenliyor.

Çiğdemim Mahalle Bostanı : Çiğdemim Derneği olarak; Permankara grubunun katkı ve destekleriyle mahallemizde kendi doğal ürünlerimizi üretmek üzere yola çıktık. Bu amaçla Dernek binamızın yanındaki alanda 2012 yılında çalışmalara başladık. Bu projedeki amacımız; kırsalda yapılan organik – doğal ürün yetiştiriciliğinin kent merkezinde de yapılabileceğini göstermek, bu konuda toplumda bir bilinç oluşturulmasını sağlamak, doğal ürün yetiştiriciliği ile ilgili temel bilgileri paylaşmak, beceri kazandırmak, özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize ürün yetiştirme alışkanlıklarını kazandırmayı, bitki türlerini tanıtmayı sağlamaktır. Tamamen doğal tohumların kullanıldığı bu çalışmada ilk yıl tohum ve fidelerinin çoğunu Güneşköy’den sağladık, ikinci yıl kendi yetiştirdiğimiz ürünlerden aldığımız tohumları da kullanmaya başladık. Ayrıca tohum takası yapan oluşumlardan da tohum sağladık. Doğal olmayan, hibrit tohum kullanmadık. Ayrıca hiçbir şekilde ilaç ve kimyasal gübre de kullanmıyoruz. İlaç ve kimyasal gübre kullanılmadan da doğal yöntemlerle tarım yapılabileceğini bostanımızda uygulamalı olarak herkese gösteriyoruz. Gübre kullanmıyoruz, kendi yaptığımız kompost’u gübre olarak kullanıyoruz. Kompost yapımıyla ilgili olarak birçok kez atölye çalışması yaptık ve kendimiz kompost üretip kullanıyoruz böylece kimyasal madde kullanmıyoruz.

Üniversitelerle İşbirliği ve Projeler :  ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümüyle birlikte iki yıldır çalışmalar yürütüyoruz. Geçen yıl “Hayalimdeki Çiğdem Mahallesi” ve bu yıl “ Çiğdem Mahallesi Kimliği” konularında proje yürüttük. Derneğimizin çalışmalarını içeren tez çalışmaları yapıldı ve derneğimizin de içerisinde olduğu tezler hazırlandı.

Kuruluşundan bu güne yapılan etkinlikler, üretilen değerler, misyonumuz, vizyonumuz; Çiğdemli dostlarla, bizleri izleyenlerle, bizden hizmet bekleyenlerle, nitelikli kanaat önderleri ile düşlerimizin paylaşılması zamanını geldiğini söylüyor.

Barakadan değer yaratan Çiğdemim Derneğinin, modern,  çağdaş bir yaşam merkezine ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Bu öyle bir yaşam merkezi olacak ki her Çiğdemli haftada bir-iki gün buraya uğramadan yapamayacak.

Bunun için öncelikle semtimizde uygun bir arsa temini ile başlamalıyız! Bu konuda belediyelerden ve kamu kurumlarından destek bekliyoruz. Sonra ihtiyaçları hep birlikte belirleyecek ve Çiğdemli dostların isteklerini almak amacıyla bir beyin fırtınası yapacağız. Belirlenen bu ihtiyaçlara uygun bir mimari proje, Çiğdemli mimarların gönüllü katkısıyla hazırlanacak ve bu proje tüm Çiğdemli dostların katkısıyla yaşama geçirilecek.

Önümüzdeki 10 yılda bu merkezi yaratmak için herkesin desteğini bekliyoruz.